Persbericht: 16 Vlaams-Brabantse steden en gemeenten kanten zich tegen Uplace Machelen

Persbericht

De gemeente – en stadsbesturen van Aarschot, Asse, Glabbeek, Grimbergen, Huldenberg, Landen, Leuven, Londerzeel, Meise, Merchtem, Oud-Heverlee, Overijse, Steenokkerzeel, Tienen, Vilvoorde en Tielt-Winge hebben de UNIZO-motie tegen Uplace goedgekeurd. Voor Unizo en de andere leden van het Interregionaal Platform voor Duurzame Economie is dit een duidelijk teken dat het maatschappelijk draagvlak voor dit mega-project zienderogen blijft dalen.

In de motie spreken de stads- en gemeentebesturen zich uit tegen de realisatie van het shoppingcenter Uplace in Machelen. De lokale besturen zeggen tegen het project te zijn omdat het “onze regio en onze gemeente zal destabiliseren; zowel inzake milieu, mobiliteit als wat betreft de kansen van de leefbaarheid, de economische ontwikkeling en de tewerkstelling in de kernen van onze gemeente”. De 16 gemeente eb stadsbesturen roepen de Vlaamse overheid op geen milieuvergunning toe te kennen aan dit project.

De lokale besturen voegen zich hiermee bij het protest van een groot aantal experten, de provincie Vlaams-Brabant,  en grote groep zeer diverse middenveldorganisaties.

Het Interregionaal platform voor een duurzaam Economisch Beleid waarin  UNIZO,  ACW en ACV-CSC Halle-Vilvoorde en Brussel, UCM Bruxelles, Bral, BBL en IEB zich verenigden, waarschuwden reeds bij herhaling dat er een verkeersinfarct en leegstand in de binnensteden dreigt door de inplanting van grote winkelcentra. De bezwaren zijn gekend: grote mobiliteits- en milieuproblemen en het leegzuigen van de winkelkernen in onze steden en gemeenten.

Op dit moment beschikt Uplace over een bouwvergunning voor een groots vastgoedproject aan het viaduct van Vilvoorde. Met 200.000 m² aan winkels, een bioscoopcomplex, kantoren en horeca wordt dit het grootste winkelcomplex van het land. De milieuvergunning werd geweigerd door de provincie en ligt nu op de tafel van Minister van Milieu Joke Schauvlieghe (CD&V), die zich nog deze maand moet uitspreken over de vergunning.

De 16 steden en gemeenten die de motie hebben aanvaard luiden de alarmbel, omdat zij zich er goed van bewust zijn dat de diverse shoppingprojecten de leefbaarheid in hun gemeente sterk negatief zullen beïnvloeden.

Het Interregionaal Platform kondigt vandaag 2 maart ook de lancering van de website www.shoppingmonster.be aan (tot middernacht enkel bereikbaar via www.shoppingmonster.yichalal.be), waarop de komende weken alle relevante en up-to-date informatie zal worden geplaatst in verband met de drie verschillende shoppingprojecten.

 

Contact:

Joost Vandenbroele: stafmedewerker stedenbouw BRAL – Brusselse Raad voor het Leefmilieu - 0473/853537

Myriam Gerard: gewestsecretaris ACV – CSC Brussel – 0497/026924

Ben Debognies: gewestscecretaris ACV Halle – Vilvoorde - 0475/841348

Tomas Borremans: stafmedewerker ACW Brussel – Halle Vilvoorde – 0479/62 30 62

Nancy Van Espen: directeur UNIZO Vlaams – Brabant & Brussel -0477/291871

Francine Werth: FNUCM – Secrétaire Patronal Bruxelles - 0473/985564

Erik Grietens: beleidsmedewerker BBL - Bond Beter Leefmilieu - 0474/406394

Claire Scohier: stafmedewerker IEB – Inter-Environnement Bruxelles - 0473/667505